Nemačka je siromašna resursima. Zato je za njena preduzeća veoma važno da se bave razvojem proizvoda i inovacijama. Posle nekoliko godina krize, ove godine u Nemačkoj je u razvoj uloženo više od 50 milijardi evra.
Preduzetnici u Nemačkoj duboko su zagrabili u džepove i po prvi put u istraživanja i razvoj uložili 50,3 milijardi evra tokom jedne godine. U odnosu na prošlu godinu, to je sedam procenata više. „To je najveća stopa rasta za poslednjih nekoliko godina“, kaže Andreas Kladroba iz Udruženja donatora za nauku u Nemačkoj, pozivajući se na aktuelna istraživanja. Stručnjaci tog udruženja svojom studijom obuhvatili su 20.000 preduzeća i zabeležili rast u skoro svim oblastima privrede.
Posle krizne godine 2009, preduzeća su pokušavala da uštede i u sektoru istraživanja i razvoja. Andreas Kladroba tvrdi da su sada odgovorni u svim gotovo svim privrednim granama „shvatili da je sektor istraživanja i razvoja – ulaganje u budućnost i da ga se ne treba odreći ni u kriznim vremenima.“
Kladroba smatra da baš zato nemačka privreda tako dobro podnela krizu. Naime, veliki broj radnika u oblasti inovacija znači da kompanija posmatra stvari dugoročno. „U nemačkoj privredi na tome radi oko 350.000 ljudi i tu postoji povećanje od oko 3,5 odsto. To je, u poređenju sa prošlom godinom, jako lep rast.“
Folksvagen – rekorder
Folksvagen rekorder po inovacijama
U razvoj se po pravilu najviše investira u nemačkoj auto-industriji. Ona je u istraživanje i inovacije uložila oko 16 milijardi evra, što je trećina ukupne sume investicija za ovu godinu. Iza njih je elektrotehnika sa osam milijardi, mašinogradnja sa oko pet, farmacija sa četiri i hemija sa oko tri milijarde evra. Reč je, dakle, o granama privrede okrenutim uglavnom ka izvozu.
„Očigledno je tu bitan budući razvoj situacije“, ukazuje Kladroba. „Tu mislim na prevoz na struju i slično. Čini se da su kompanije odlučne da prate taj trend i bar malo se suprostave trenutnoj krizi.“
U Nemačkoj, Folksvagen ulaže najviše u istraživanje i razvoj – u toj firmi se taj sektor finansira sa šest milijardi evra godišnje. Na drugom mestu je Dajmler, a za njim Simens. Na globalnom nivou, na spisku od 15 kompanija koje najviše istražuju, Folksvagen je na šestom, a Dajmler na 13. mestu. Nasuprot tom trendu, distriburteri energije su svoja ulaganja u tu oblast smanjili i to za više od četiri procenta. Po analizi Udruženja donatora, to je zato što su sredstva preusmerena u izgradnju infrastrukture.
Iako su velike kompanije dale veliki novac za istraživanje, Kladroba ističe i da je istraživanje veroma važno i za preduzeća srednje veličine: „Postoji čitav niz preduzeća, koja bi mogla da se označe kao mala, ali dobra, i u kojima se vrše dragocena istraživanja koja na tržište izbacuju veoma vredne proizvode.“
Očekuje se dalji rast
Nemačka je siromašna resursima. Zato je za njena preduzeća veoma važno da se bave razvojem proizvoda i inovacijama. Uprkos krizi i nesigurnoj ekonomskoj situaciji, Anreas Kladroba veruje da će se sa tim nastaviti: „Preduzetnici planiraju da i dalje ulažu u razvoj i istraživanje. Dakle, neće biti vraćanja na staro u smislu malih ulaganja, ali stope rasta neće uvek biti tako visoke.“ Ipak, stručnjaci Udruženja donatora očekuje dalji rast, od oko dva odsto.
Нема коментара :
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.