Smanjenje težine je obavezno kod bolesnika sa dijabetesom tip 2. Ovim se postiže bolja regulacija šećera u krvi, smanjuju se rizici za nastanak kardiovaskularnih bolesti, kvalitet života raste. Švedska studija pokazuje da su tokom 13.3 godine smanjeni neželjeni kardiovaskularni događaji kod bolesnika koji su išli na barijatrijsku operaciju.
A da li je to baš sve tako?
Praćeni su bolesnici, njih 5 145, od 45-75 godina koji su imali dijabetes tip 2, BMI 25 ili više (prosečan je bio 36 u ovom praćenju), HgbA1C 11% ili manje, sistolni krvni pritisak niži od 160mmHg, dijastolni niži od 100mmHg. Oni su bili na dijeti koja je bila od 1 200-1 800 kalorija, i provodili su 175 minuta nedeljno na srednje tešku fizičku aktivnost.
Njih 2 570 je živelo kako je želelo, a 2 575 se podvrglo terapiji gojaznosti sa fizičkom aktivnošću. Praćenje je trajalo 9,6 godina, broj umrlih je bio 4%. U prvoj godini praćenja, oni koji su bili disciplinovaniji, izgubili su 8% svoje težine, u odnosu na kontrolnu grupu koja je izgubila 0.7%. Nakon skoro deset godina i kraja praćenja, gubitak kod disciplinovanih je bio 6%, dok je kod kontrolne bio 3.5%.
Inafarkti srca, nesmrtonosni šlogovi i bolnička lečenja zbog angine pektoris su se jednako javljali među grupama. Tačnije, 403 u aktivnoj grupi, i 418 u kontrolnoj. Nije bilo razlika ni u drugim posmatranim parametrima.
U zaključku, ova studija je pokazala da promena životnog stila ne utiče mnogo na konačno smanjenje telesne težine. Takođe, ta promena ne dovodi do smanjenja kariovaskularnih rizika za oboljevanje i smrt kod bolesnika sa dijabetesom tipom 2.
Нема коментара :
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.